Dünyada Tek: 3 Kuşak Futbolcu Weiss Ailesi

[Haber-Portre: Efe Yiğit]

Adı Vladimir Weiss… Babasının adı da, dedesinin adı da Vladimir Weiss… Kendisi futbolcu, babası futbolcu, dedesi de futbolcu. Hayır, yanlış okumadınız. Onlar üç kuşak boyunca meslek olarak futbolu tercih eden, benzer bir başarı çıtası gösterebilen, bu yönüyle de dünyada başka bir örneği bulunmayan ilginç bir aile.
Dede Vladimir Weiss, 1939 doğumlu. 1958-1969 yılları arasında İnter Bratislava defansının bel kemiğiydi. Banik Prievidza ve Trnavka’nın da formasını giydi. Dede Weiss, 3 kez de Çekoslovakya Millî Takımı’nda görev yaptı. Futbolu bıraktıktan sonraki işi menajerlikti. Trnavka, Rapid Bratislava, Slovensky Grob, Pezinok, Limbach gibi takımları çalıştırdı. 1964’te Tokyo Olimpiyatları’na katılan Çekoslovakya gümüş madalya kazanırken, oğlu Vladimir Weiss dünyaya geldi.
Defans babanın orta saha oğlu
Futbola 1976’da Rapid Bratislava genç takımında başlayan oğul Vladimir Weiis, babasından farklı olarak orta sahada top koşturdu. 1984 yılında Agro Hurbanovo takımında profesyonel oldu. 1986-93 yılları arasında babasının da oynadığı İnter Bratislava’nın formasını giydi. Daha sonra kısa sürede birçok takım değiştirdi ve 2000 yılında futbolu bıraktı.
Onu farklı kılan bir özellik ise iki ayrı millî takım forması giymesiydi. Çekoslovakya formasını 19 kez giydi. Çekoslovakya bölünüp Çek Cumhuriyeti ve Slovakya diye iki devlet hâline gelince, Slovakya Milli Takımı’nda oynamayı tercih etti. Burada da 12 maçta sahaya çıktı.
Ardından futbolu bıraktığı Artmedia Petrzalka takımında teknik direktörlüğe başladı. 2006’ya kadar buradaydı. 2006-2007’de Rus takımı Saturn Moscow Oblast’ı çalıştırdı. 2008’te Slovak Millî Takımı teknik patronluğuna getirilen oğul Vladimir Weiss, Slovakya’yı tarihinde ilk kez Dünya Kupası finalerine taşıyan isim olarak tarihe geçti.  İtalya’da düzenlenen 1990 Dünya Kupası’nda Çekoslovakya forması ile ter döken Vladimir Weiss, aradan 20 yıl geçtikten sonra 2010 Dünya Kupası’nda bu sefer teknik direktör sıfatıyla yer aldı.
Oğul Weiss yönetimindeki Slovakya, İtalya, Paraguay ve Yeni Zelanda’nın yer aldığı gruptan ikinci olarak çıkarken, ikinci turda Hollanda’ya yenilip evine dönecekti. Milli takım sonrası Slovan Bratislava ve Kairat takımlarını çalıştıran oğul Weiss mart 2016’da Gürcistan’ın milli takımının başına geçti.
Torun kanat oyuncusu oldu
Ve torun Vladimir Weiss… 1989 doğumlu. Dedesi defans, babası orta saha oynamıştı. O ise bir kanat oyuncusu. Tüm aile gibi o da İnter Bratislava’nın rahle-i tedrisinden geçti. Futbola burada başladı. Profesyonelliğe Manchester City’de adım atan torun Vladimir, kadroda yer bulmakta zorlandı.
2008 yılında Manchester City ile Federasyon Genç Takım Kupası’nı kazandı. Finalde Chelsea’yi yendiler. Bir gol, bir asistle oynadı. Bolton Wanderes, Glasgow Rangers ve La Liga takımlarından Espanyol’da kiralık oynadıktan sonra 2012’de Serie A takımlarından Pescara’ya transfer oldu. İtalya’da vasat bir fıtbol sergileyen torun Vladimir sırasıyla Yunanistan’da Olympiacos ve Katar’da Lekhwiya takımları için ter döktü.
1.Rangers ile İskoçya, Olympiacos ile Yunanistan ve Lekhwiya ile Katar liginde şampiyonluk sevinci yaşadı. Geçen yıl Katar liginin bir başka ekibi Al Gharafa’ya transfer olan torun Vladimir, kariyerini bu ülkede devam ettiriyor. Slovakya milli takımında 2009’dan itibaren kadroya giren torun Vladimir ülkesi için 57 maçta sahaya çıkıp 5 gole imza attı.
Torun Maldini bekleneni veremedi
Weiss ailesi gibi 3 kuşak futbolcu olması beklenen bir başka aile ise İtalyan Maldini ailesiydi. Dede Cesare Maldini’den bayrağı devralan oğul Paolo bayrağı başarıyla taşıdı. Kariyeri boyunca sadece Milan formasını giyen oğul Paolo, İtalya’nın efsane futbolcusu olarak adını tarihe yazdırdı.
1996 doğumlu torun Christian henüz 9 yaşında Milan’la sözleşme imzalamasına karşılık, dedesi ve babasının başarıyla temsil ettiği Maldini soyadını yeşil sahalarda aynı başarıyla sürdüremedi. Christian Maldini kariyerini şu sıralar Malta’nın Hamrun Spartans takımında kiralık olarak devam ettiriyor. (TR724)