ABD Bankası Türkiye’ye Milyar Dolarlık Transferi ‘Kara Para’ Kapsamına Alarak Bloke Etti

İstanbul ve New York kaynaklı bilgilere göre bugün The Bank of New York Mellon isimli Amerikan Bankası’ndan Türkiye’ye büyük meblağlarda para transferi bloke edildi. Para miktarının milyar dolarları bulduğu belirtildi.
Gazeteci İlhan Tanır’ın paylaştığı habere göre, paranın Türkiye’deki sahibinin Kıbrıs’daki bir offshore bankası olduğu bilgileri de geldi. Bu son bilgiler, yani paranın Türkiye’deki adresi henüz teyid edilmiş değil. New York Mellon Bankas’ının Türkiye’ye büyük miktardaki para transferi engellenmesi piyasalarda gerginlik meydana getirdi. Transferin milyar dolarlarda olduğu bilinse de, tam olarak miktari netleşmiş değil.
ABD finansal kurumlarına yakın kaynaklarının @WashingtonPoint’e bildirdiğine göre bu büyük miktarda transferleri önleyen kurumun bizzat Amerikan Hazine Bakanlığına bağlı olan ‘Finansal Suçlar Kolluk Network’u, kısa adıyla FinCEN olduğu belirtildi. FinCEN, ABD Hazine Bakanlığına bağlı olarak ‘’illegal finans kullanma ve kara para aklama ile mücadele’’ bürosu olarak biliniyor. New York Mellon Bankası, halka açık bir şirket.