Türkiye’de İşkence Barbarlığı Geri Döndü [Yazı Dizisi]

Türkiye genelinde yaygın biçimde uygulanan işkencelerle ilgili yazı dizimiz sonrası her yerden işkence haberleri gelmeye başladı. Bu bölümde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden yansıyan işkence vakalarından bir bölümü sunuyoruz.
FELÇLİ ÇİFTÇİYE AĞIR İŞKENCE
İzmir’in Seferihisar İlçesi’nin Payamlı Köyü’nde çiftçilik yapan ve daha önce geçirmiş olduğu felç sebebiyle yüzde 60 engelli raporu bulunan 60 yaşındaki H. Ç., köydeki bir komşusu tarafından ihbar edilmesi sonucu gözaltına alındı. Daha önce geçirdiği felç nedeniyle engelli olan H.Ç., Jandarma nezarethanesinde kaldığı 4 gün boyunca ihtiyaçlarını karşılayamadı ve yapılan insanlık dışı muameleler nedeniyle travmaya girdi. H.Ç., dört günün sonunda yaşadığı travmadan dolayı konuşma yetisini kaybetti. 4 günün sonunda adliyeye sevk edilen H.Ç.’nin durumunu gören savcı ölüm tehlikesi geçirdiğini görünce tedirgin olarak serbest bırakma kararı verdi. H.Ç’nin son durumunu gören 90 yaşındaki annesinin de sağlığının bozulduğu belirtiliyor.
12 gün kelepçeli tutuldu
S.D., gözaltına alındığı 12 gün boyunca kelepçeli tutuldu. Tuvalet ihtiyacını bile kelepçeli olarak gördü. Kelepçeler nedeniyle bileklerine kan toplanan S.D.’nin, omuzlarında ve sırt kemiklerinde çıkıklar meydana geldi. Ailesi gözaltına alındığının 12. gününde Baro’dan verilen avukat sayesinde S.D. hakkında ilk bilgileri alabildi. S.D.’nin uyurken bile kelepçeleri çıkartılmadığı, battaniye ve yatak verilmediği, 3 kişilik hücrede 20 kişi tutulduğu da sonradan öğrenildi. Namaz kılmak istediğini defalarca söylemesine rağmen kelepçeleri çözülmeyen S.D.’nin ailesinin getirdiği temiz kıyafetler de verilmedi.
Burnu kırılana kadar dövüldü
Diyarbakır’da 17 Temmuz günü Ergani İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı M.P. gözaltına alındı. İlçe Emniyet Müdürü K.K., kendi yardımcısı M. P.’yi burnu kırılana, suratı dağılana kadar dövdü. Ağır işkence ile bayılan M.P., baygın vaziyette saatler boyu kaldı. Suratındaki açık işkence izleriyle çıkartıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.
18 gün uyutulmadı
Ankara’da 2 Ağustos’ta gözaltına alınan M.G., aşırı ışık altında bırakma, sık sık çağırma, soğuk klimaya maruz bırakma gibi yöntemlerle gözaltında kaldığı 18 gün boyunca uyutulmadı. Eşi tarafından gözaltındaki 18. gün, adliyeye sevkedilirken görülebildi. M.G.’nin aşırı derecede zayıfladığı ve tanınmaz hale geldiği, vücudunda açık işkence izleri olduğu belirtiliyor.
Çocuğu yaşındakiler işkence yaptı
Antalya’da yaşayan 66 yaşındaki Mehmet öğretmen, bir komşusunun “paraleldir” ihbarı üzerine gözaltına alındı. Sekiz gün tutulduğu gözaltında, çocuğu yaşındaki polisler tarafından buzlu su işkencesine maruz kaldı.
İşkenceci İl Emniyet Müdürü
Öğretmen U.A., Ağustos ayı başında Ağrı’da gözaltına alındı. Emniyet’te tutulduğu süre boyunca işkenceye maruz kaldı. “Emniyet imamı” olarak suçlanan ancak hakkında mahkemeye tek bir delil bile sunulmayan U.A.’ya işkence yapanlar Ağrı Terörle Mücadele Şubesi görevlileriydi. İl Emniyet Müdürü M.T.B, gözaltındayken U.A.’yı bizzat sorguladı ve onurunu kırıcı çeşitli işkence yöntemleri uyguladı. Adliyeye sevkinden önc alınan doktor raporunda açık işkence izleri bulunmasına rağmen “darp yoktur” yazıldı. Emniyetle işbirliği içinde hareket eden doktorun ismi ise Özgür Aydın.
Dayakla ifade imzalatıldı
18 Mart Üniversitesi’nde görevli akademisyen S.T., 29 Temmuz’da gözaltına alındı. Çanakkale Kaçakçılık ve Orgnize Şube Müdürü Selçuk Gedik tarafından ağır işkencelere maruz kaldı. Ardından Gedik tarafından, S.T.’ye zorla ifade imzalatıldı. Selçuk Gedik, Çanakkale’deki işkencelerin kilit isimlerinden. Gözaltına alınan polislere de işkence yaptığı belirtiliyor. (KAYNAK: TR724)
İŞKENCE İLE İLGİLİ DİZİNİN DİĞER BÖLÜMLERİ
iskenceGeridondu
Poşetle kadına işkence
nezaret
iskencecezaevi