Gazeteci Can Dündar: "türk Yargısına Artık Güvenmiyorum"

Cumhuriyet Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliğinden istifa eden Can Dündar, DW’nin sorularını yanıtladı. Nerede olduğunu gizli tutan Dündar Türk yargısına artık güvenmediğini söyledi.
-Cumhuriyet Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliğinden neden istifa ettiniz?
Can Dündar: Türk yargısına artık güvenmiyorum. Geçen ayki darbe girişiminden beri (yargı) kontrol ediliyor. Bu koşullar altında adalet beklemek anlamsız olurdu. Bu nedenle görevimden istifa etmeye ve ülkeden bir süreliğine ayrılmaya karar verdim. Olayların nasıl gelişeceğini bekleyip görmek için.
-Türkiye’deki yargı sisteminin bağımsız olmadığına ve kontrol edildiğine dair kanıtlarınız nedir?
Dündar: Bunun çok sayıda işareti var. Örneğin ilki; darbe girişiminden sonra bizim serbest bırakılmamıza karar veren Anayasa Mahkemesi’nin iki üyesinin tutuklanması. Bu önemli bir mesajdı. Biz bir üst mahkemeye temyiz başvurusu yapmayı istiyorduk. Ancak darbe girişiminden sonra üst mahkemenin yapılanması da değiştirildi. Ayrıca benim ve yüzlerce gazeteci arkadaşımın pasaportları geçersiz ilan edildi. Ülkeyi terk etmemizin engellenmesi için. Bizim tutuklanmamızı isteyen savcı da İstanbul Başsavcısı oldu. Ayrıca ben tutuklanması istenen gazeteciler listesinin başındayım. Bu koşullar altında Türkiye’ye geri dönmek anlamsız.
Türkiye’ye geri dönseydiniz başınıza neler gelebilirdi, ne düşünüyorsunuz?
Dündar: Ne kadar olacağını bilmediğim bir süre demir parmaklıklar arkasına gidebilirdim. Bu, gerçeğin yazıldığı bir haber nedeniyle birilerinin tutuklandığı ilk olay değil. Ben, Türk gizli servisinin Suriye’ye yasadışı silah sevkiyatı yaptığına ilişkin haber yüzünden 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldım. Gerçek bir haber nedeniyle, devlet sırrı gerekçe gösterilerek. Artık gerçek bir yargı yok. Mahkemede hükümetle karşı karşıya gelmek zorundayız.
Yani Türkiye’ye geri gitmiyorsunuz. Peki şu anda neredesiniz?
Dündar: Başka bir yerde yeni bir hayat aramaya çalışacağım, en azından olağanüstü hal sona erinceye kadar. O zamana kadar ülkeme geri dönmem benim için çok tehlikeli olur.
Peki aileniz, akrabalarınız nasıl? Onlarla bağlantı içinde misiniz?
Dündar: Bu da başka bir problem. Gazetecilerin yakınlarının hükümetin elinde bir şekilde rehine oldukları söylenebilir. Onların ülkeyi terk etmesi kolay olmuyor. Akrabalarımın sonuçta iyi olmasını diliyorum. Şu anda Türkiye’deki gazeteciler açısından çok zor zamanlar.