Romanya, Bükreş’teki ‘Türkiye Festivali’ni Konuşuyor

Romen-Türk Hizmet gönüllülerinin kurduğu Tuna Vakfı, dün Bükreş Titan Parkı içerisinde düzenlediği “Türkiye Festivali” ile büyük ses getirdi. Anadolu’nun zenginliklerini Bükreşlilerin ayağına getiren festival yoğun ilgiyle karşılandı. Kına gecesi, konserler, folklor gösterileri ile renklenen Festival Romen medyasından büyük ilgi görüyor. 5 kişilik ekiple festivalde çadır kuran Romen Devlet Televizyonu (TVR) üç gün boyunca Türkiye’nin kültür zenginliklerini izleyicilerine aktarmak için stantlarda belgesel çekimi yapıyor.

Türk-Romen kültürel değerlerine yaptığı katkı nedeniyle Bükreş Büyükşehir Belediyesi ile Sektör 3 Belediyesinin de destek verdiği ve partnerliğini yaptıkları festivalin açılışını Bükreş Sektör 3 Belediye Başkanı Robert Negoita yaptı.

festival mehterFestivale gelişinde Mehter Marşı ile karşılanan Negoita, daha sonra yaptığı konuşmada kültürlerin kaynaşmasının önemine dikkat çekerek Festival Organizasyonundan dolayı Tuna Vakfı yetkililerine teşekkür etti.

“Geleneklerinizi ve kültürünüzü tanıttığınız ve iki toplum arasında kaynaşmaya vesile olduğunuz için size teşekkür ediyorum.” diyen Negoita, konuşmasını, “Türk mutfağı zaten tanıdığımız bir kültür. Kültürler ne kadar kaynaşırsa o kadar iyi sonuçlar getirir. Hele iki ülkenin kültüründen bahsediyorsak, tek kelimeyle dostluk demeliyiz. Artık şimdi işbirliği ve yakınlaşma zamanı.” sözleriyle bitirdi.

ebru

Ziyaretin sonunda vakıf yetkilileriyle bir süre sohbet eden ve bazı stantları ziyaret eden Başkan Negoita, iki çocuğunu da Bükreş’teki Türk okuluna gönderme kararı aldığını belirtti.

Festival’in ilk etkinliği Mehter ve Semazen ekiplerinin gösterileri oldu. Binlerce kişinin katılımı ile başlayan programda özellikle 37 kişilik Mehteran Takımının muhteşem gösterisi ilgiyle izlendi.

ROMENLER ‘TÜRKİYE FESTİVALİ’NE AKIN ETTİ

Bu yıl beşincisi düzenlenen Türkiye Festivali, ilk iki gününde Bükreşlilerin akınına uğradı. Türk mutfağı hayranları, kebap ve gözleme çadırlarında uzun kuyruklar oluşturdu. Çeşit çeşit tatlılar yoğun ilgi gördü. Geleneksel sanat çadırları ustaların maharetli gösterilerini merakla izledi. Sahne gösterileriyle konuklar hoşça vakit geçirdi. Beklediklerinin fazlasını bulduklarını söyleyen Romen konuklar, leziz Anadolu yemek ve tatlılarını çok beğendi. Festivalin misyonuna dikkat çeken bir ziyaretçi ise, “Farklı kültürlerin birbirini tanımasına fırsat tanıyan güzel bir etkinlik” ifadelerini kullandı.

Üç gün sürecek festival boyunca birbirinden etkileyici Türk-Romen şarkı ve folklor gösterileri ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatıyor.

festival sema

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (İFLC) öğrencilerinin izleyicileri kendilerine hayran bırakan “Karadeniz” folklor oyunları gösterisi de bunlardan biriydi.

Ciprian & İrina ikilisinin Gitar konseri, Bükreş Çocuk Sarayı ‘Dinamik’ grubunun folklor ve dans etkinlikleri, Selin Özer’in Türkçe, İngilizce ve Romence seslendirdiği şarkılarla Tuna Grubunun konseri ziyaretçilere güzel bir kültür ziyafeti sundu.

GELENEKSEL TÜRK SANATLARINA YOĞUN İLGİ

festival

Türk Festivali’nde mutfak ürünleri ve sahne performanslarının dışında, geleneksel Türk el sanatları da sergilendi. Ebru ve hat ustaları, yaptıkları uygulamalarla ziyaretçilerin takdirini kazandı. İki yıldır festivalde stant açan ebru sanatçısı Türkan Olgaç, ilginin her yıl giderek arttığını kaydetti. Akşamın geç saatlerine kadar uygulama yapan Olgaç, özellikle çocukların gösterdiği ilgiden memnun. Usta sanatçı, “Boyalar ve yeni bir şey ortaya koymanın zevki çocuklara iyi geliyor. Öğrenmek için can atıyorlar.” dedi.

65 yemek, sanat ve gösteri stantlarının yer aldığı fuarları aratmayan etkinlikte, ziyaretçilere doğal olarak Türk çayı ve kahvesi de ikram ediliyor.

Önceki yıllarda olduğu gibi festivalin en dikkat çeken kısmını yine Anadolu’nun zengin yemek ve tatlı çeşitlerinin yer aldığı stantlar oluşturuyor. Aile, çoluk çocukları ile festivali gezen ziyaretçiler, Türk yemek ve tatlılarının tadına bakabilmek için stantların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Türkiye Festivali’ne gelen konuklar Tuna Vakfı gönüllüsü hanımların aylardır el emeği göz nuru hazırladığı Türk yemekleri, sarma, dolma ve tatlılarının tadına doyamadı.

Festivalde çocuklar da unutulmadı. İlizyon gösterileri, çeşitli balon, gösteri, konser ve eğlence etkinlikleri çocuklara unutulmaz renkli bir hafta sonu yaşatıyor.

Mehteran Takımı, Semazen gösterisi, Sufi müzik, Türk-Romen müzikleri, kına gecesi, el sanatları, mutfak zenginlikleri ve daha nice sürprizler bu hafta sonunda Bükreş Titan Parkı’nda gerçekleştirdiği ve halen devam eden Festivalde ziyaretçileri bekleyen güzelliklerden sadece birkaçı..

Bükreşlilere unutulmaz bir hafta sonu yaşatan Tuna Vakfı Festivali, 22 Mayıs Pazar akşamına kadar açık kalacak olan festivali, 100 binin üzerinde Bükreşlinin ziyaret etmesi bekleniyor.

ROMEN MEDYASI BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ

Romen televizyonu programı

Festivali, Romen medyası da büyük ilgi gösterdi. Ülkenin önde gelen yazılı ve görsel yayın organları etkinliği izleyicilerine ve okurlarına duyurdu.

Romanya Devlet Televizyonu (TVR), 5 kişilik ekibi ile festivali ve Türkiye kültürünü belgesel yapmak için 3 gün boyunca çekim yaptı. Programın sunucusu Nicoleta Epure, geleneklerin korunmasında bu Türk etkinliklerin önemine vurgu yaptı.Romanya’daki etnik kültürleri tanıtmak istediklerini kaydeden tecrübeli sunucu Epure, ‘’Kıyafetleriyle, yemekleriyle, Türk kültürüne ait geleneksel olan ne varsa, bunu izleyicilerimize aktarmak istedik. Bizim için bu etkinlik mükemmel bir kaynak. İstiyoruz ki insanlar kültür nedir, gelenek nedir tanısınlar; üstelik Türk ve Romen kültürünün ne kadar yakın olduğunu gözleriyle görsünler.’’ ifadelerini kullandı. Nicoleta Epure, iki kültür arasındaki ilişkinin yüzyıllara dayandığını kaydetti.

Devlet ajansı Agerpres ise haberi, ‘Türk Festivali: Doğu kültürüne ait el işleri, yemekler ve tatlılar’ başlığıyla abonelerine servis etti. Ülkenin ciddi gazetelerinden Romania Libera, mehter marşına atıfla etkinliği “Yeniçeriler yeniden Bükreş’te’ çarpıcı başlığıyla okurlarına duyurdu. Jurnalul National gazetesi ise, ‘Hafta sonu çay ve kahveler Türk festivalinden’ başlığını kullandı.