Acıbadem, Bulgaristan’ın En Büyük Özel Sağlık Hizmet Sunucusu Oldu

Türk Acıbadem Hastanesi, Makedonya’daki Acibadem Sistina Hastanesi ile Sofya’daki Japon yatırımı Tokuda Hastanesi’ni satın aldığını  duyurdu.Bünyesinde  Bulgaristan’ın  en  büyük  özel  hastanesini  bulunduran  Tokuda  Grup’un  yüzde  100  hissesini  alan Acıbadem,  ayrıca  City  Clinic  Grup  ile  birleşmeye  yönelik  nihai  sözleşme  imzaladı.  Böylece  Bulgaristan’da  toplam  125  milyon Euroluk yatırım gerçekleştiren Acıbadem, 4 hastane ve 4 Tıp merkeziyle Bulgaristan’ın en büyük özel sağlık hizmet sunucusu oldu.


Türk Acıbadem Hastanesi, Makedonya’daki Acıbadem Sistina Hastanesi ile Sofya’daki Japon yatırımı Tokuda Hastanesi’ni satın aldığını duyurdu. Hastaneyle birlikte Tokuda Grup şirketini satın alan Türk yatırımcılar, City Clinik’i de sağlık hizmetlerine dahil etti. Acıbadem, Tokuda’nın yüzde 100 sahibi olurken, City Clinik’in de hisse sahibi oldu.
Diğer hisse sahipleri de kendi hisselerini yeni oluşturulan şirkete dahil etti. Böylece Special Purpose Vehicle olarak oluşturulan şirketin yüzde 76,5 hisseleri Acıbadem’e, kalan kısmı ise City Clinik’deki hissedarlara ait olacak. City Clinik, 2010 yılında oluşturulan Sofya, Varna ve Burgas’da 3 hastane ve 3 tıbbi merkezi olan bir sağlık kurumu olarak faaliyet gösteriyor. Joint Commission International (JCI) tarafından akredite olan Bulgaristan’daki tek hastane olma özelliğine sahip. Kalp ve damar hastalıklarıyla onkolojik hastalara tedavi imkanı tanıyan City Clinik, önde gelen tıp üniversiteleriyle işbirliği içinde bulunuyor. Sağlık kurumu, Harvard Medical School ve Arizona Hearth Institute ile partner olarak çalışıyor. Tokuda Group, ülkedeki en büyük sağlık yapısı olarak faaliyet gösteriyor. 550 kişilik yatak kapasitesi bulunan hastanede, sağlık merkezi, klinik araştırmalar merkezi, eczane gibi oluşumları bir mekanda barındırıyor. 2006’da açılan Tokuda Hastanesi, 22 ameliyat odası ve 52 bin metre kare içinde tüm uzmanlık bölümlerinde hizmet veriyor. Yapılan anlaşmayla Acıbadem Doğu Avrupa’da en büyük sağlık hizmeti sunan şirket olarak boy gösterecek. Hizmetlerini ise Acıbadem City Clinik adında devam ettirecek.
Acıbadem Sağlık Grubu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, anlaşmanın Acıbadem için önemli bir yer teşkil ettiğini aktardı. Dünyaca ünlü hastane markasının,  4 hastaneyi bünyesine katmasıyla Bulgaristan’ın bölgede yüksek seviyede sağlı hizmeti veren bir kurum haline geleceğini açıkladı. Aydınlar, “Acıbadem’in dünya standartlarındaki sağlık hizmetlerini artık Bulgaristan’a da taşıyacağız. Bundan sonraki süreçte Bulgaristan, bölgenin sağlık turizmi açısından da cazibe merkezi haline gelecektir” dedi. City Clinik Müdürü İliyan Grigorov, söz konusu anlaşmayla Acıbademin 3 ülkede ve 22 hastanedeki yatak sayısının 3 bin 500 kişi olacağını duyurdu. Sadece Bulgaristan’da 4 hastane, 4 sağlık merkezi ve 2 bin 300 personel ile hizmet verecek olan Acıbadem, 750 yatak kapasitesine sahip olacak. Anlaşmanın 3 aya kadar gerekli onayların alınmasının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Reuters’a açıklama yapan hisse sahiplerinden Angel Angelov, toplam anlaşma bedelinin 250 milyon levaya mal olacağını kaydetti. Bulgaristan’da ÇSKA Sofya, Levski ve Lokomotif Plovdiv’in de sponsorluğunu yapan Acıbadem bu takımlarda top koşturan futbolculara sağlık açısından kaliteli hizmet sunuyor.

18 bin çalışanı var
İlk hastanesi 1991 yılında kurulan Acıbadem Sağlık Grubu, bünyesinde bulunan 18 hastane ve 13 tıp merkezinde 2 bin doktor, 2 bin hemşire olmak üzere yaklaşık 18 bin çalışanıyla sağlık hizmeti veriyor. Donanımlı çalışanları, ileri teknolojisi, modern altyapısı ve JCI akreditasyonu ile belgelendirilmiş sağlık standartlarında tanı ve tedavi hizmetleri sunuyor.  1991 yılında bir semt hastanesi olarak başlayan Acıbadem’in büyüme ve gelişme yolculuğu, 2012’de Uzakdoğu’nun en büyük gruplarından biri olan IHH Healthcare Berhad ile yapılan anlaşmayla artık uluslararası boyut kazandı. Asya Pasifik bölgesinde 8 büyük ülkede hastane ve sağlık yatırımlarının yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde eğitim ve gayrimenkul yatırımları da bulunan IHH Healthcare Berhad, Malezya hükümetinin yatırım fonu Khazanah, Japonya’nın Mitsui&Co. Ltd. şirketi ve Aydınlar Ailesi ortaklığından oluşan güçlü yapısıyla, dünyanın 2. büyük sağlık zinciri konumunda bulunuyor. Zaman, Sofya