AKP’ye Yakın Yargı Mensuplarına Şok

Yargıda Birlik Derneği, Alman Yeni Yargıçlar Derneği’nden randevu talebinde bulundu. Alman derneği, bu talebe bir mektupla cevap vererek talebi reddettiğini kamuoyuna duyurdu. Mektupta Türkiye’deki yargının durumuyla ilgili çok sert eleştiriler yapıldı.

Yargıda Birlik Derneği Başkanı Dr. Birol Kırmaz’ın talebine Alman Yeni Yargıçlar Derneği adına yanıt veren Yönetim Kurulu Başkanı Martin Wenning-Morgenthaler, çok sert ifadeler kullandı.
Martin Wenning-Morgenthaler, “Türkiye’deki hukuksuzluklara destek veren ve yargı sorununun bir parçası haline gelen örgütünüze böyle temaslarla  tanınırlık görüntüsü verme niyetinde değiliz.” dedi.
Mektupta ayrıca, Türkiye‘deki yargının, hükümeti korumak üzere hareket ettiğine ve yolsuzluğu soruşturan, hakim, savcı ve kamu görevlilerinin hapse atıldığına dikkat çekildi.
Yargıda Birlik Derneği (YBD)’nin Alman Yeni Yargıçlar Derneği (NRV)’nden randevu talebine, NRV’nin kamuoyuna duyurmak üzere gönderdiği cevabi mektubu şöyle:
Sayın Kırmaz,
NRV (Alman Yeni Yargıçlar Derneği) temsilcileri ile görüşme isteğinize ilişkin 27 Şubat 2016 tarihli mektubunuz için çok teşekkür ederiz. Umarız isteğinize uygun davranmayışımızı anlayışla karşılarsınız.
YARGININ GÖREVİ HÜKÜMETİ KORUMAK DEĞİLDİR
NRV, demokrasi ve azınlıkların korunması ve özellikle devletin üçüncü erki olarak yargının bağımsızlığını savunmaktadır. Bize göre yargı, diğer iki erk ile başa çıkabilecek yeterlilikte olmalıdır. Her erkte sahip olduğu araçları kötüye kullanma eğilimi mevcuttur. Bu nedenle, erklerin her tasarrufu, hizmet ettiği toplumun dikkatli bir denetimine tabi olmalıdır. Yargının görevi, hükümeti eleştirilere karşı korumak değil tam tersine yurttaşların temel haklarını korumaktır.
Gördüğümüz kadarıyla, günümüz Türkiyesi’nde bağımsız yargının bu prensipleri hiç bir şekilde hayata geçirilmemektedir. Türkiye‘de demokrasi ve hukuk devletinin durumuna ilişkin ürkütücü bilgilere sahibiz.
YOLSUZLUĞU SORUŞTURAN SAVCILAR, HAKİMLER, HAPİSTE!
Hükümet üyelerine ve yüksek bürokratlara karşı soruşturma başlatan yargıç ve savcıların görev yerleri değiştirilmiş ya da meslekten ihraç edilmişlerdir. Onların soruşturmaları, özellikle yolsuzluk iddialarıyla ilgili olanlar düşürülmüştür. Mesleki görevleri kapsamında yasadışı silah kaçakçılığı şüphesiyle bir tırı kontrol eden üç savcı ve bir polis (jandarma komutanı) bir kaç aydır cezaevindedirler.
Muhaliflerin ve Kürtlerin savunmasını üstlenen avukatların kendileri suçlanmış ve tutuklanmışlardır.
Üzüntü verici gidişatı eleştiren gazeteciler ve politik olarak aktif yurttaşlar suçlanmış ve tutuklanmışlar, kamu hizmetlerinden uzaklaştırılmışlardır.
YARGIÇLAR ve SAVCILAR HUKUKSUZLUĞA İZİN VERİYOR
Bütün bu uygulamalara yargıçlar ve savcılar tarafından izin verilmektedir. Bu nedenle, mevcut durumda birçok yargıç ve savcının, bunun Türkiye‘nin üstün çıkarlarına uygun olduğu bahanesiyle kendilerini hükümete ve onun temsilcilerine teslim ettiklerini düşünüyoruz.
Bu koşullar altında, bizim izlenimlerimize göre, hükümete çok yakın ve sorunun parçası olan bir yargıç örgütü ile temas kurma eğiliminde olmayışımızı anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz. Böyle temaslarla örgütünüze tanınırlık görüntüsü verme niyetinde değiliz.
Saygılarımla,
Martin Wenning-Morgenthaler
Yönetim Kurulu Başkanı
(Kaynak: Baro Türk)