Harabeye Dönen Cizre’de 38 Çocuk Yaşamını Yitirdi

79 gün sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre, harabeye döndü. 38 çocuğun hayatını kaybettiğini ortaya koyan STK raporuna göre, çatışmalar çocukların psikolojisini de bozdu
Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Sağlık ve SosyalHizmet Emek çileri Sendikası ile Gündem Çocuk Derneği, 79 gün sokağa çıkma yasağıilan edilen Şırnak’ın Cizre ilçesiyle ilgili rapor hazırladı.
35 GÜNLÜK BEBEK DE VAR
Raporda, 16 Ağustos 2015 ila 18 Mart 2016 tarihleri arasında Cizre’de en az 38 çocuğun yaşamını kaybettiği bilgisi yer aldı. Hayatını kaybeden çocukların yaş aralığı 35 günlükbebek ile 18 yaş arasında değişti. Ayrıca yaşamını yitirenlerin 178’inin cenazesinin Adli Tıp morglarına kaldırıldığı bilgisine de yer verildi. 80 bin çocuğun bulunduğu Cizre’de,çocukların psikolojisinin nasıl bozulduğu öğretmen ve velilerle görüşülerek belirlenmeye çalışıldı.
KONUŞMUYORLAR, UYKU YOK
Cizre’deki öğretmenlerden S.U. “En yaramaz çocuğum artık yaramaz değil” dedi. Bir baba, çocuklarının durumunu, “Artık hiç konuşmuyorlar” diye tanımladı. Çocuklarınuykudan sıçrayarak uyandıklarını, uyumakta zorluk çektiklerini, en ufak sesten irkildiklerini ifade eden bir anne, “10 yaşındaki kızım, altına kaçırmaya başladı” dedi.STK’lar olayın şahitlerinin ifadelerine de raporda yer verdi.
A. Y. (ERKEK, 14 YAŞINDA, ÖĞRENCİ): Cudi Mahallesi’nde yasağın 16. gününde ailem ve yaklaşık 20 kişiyle elimize beyaz bayrak alıp sokağa çıktık. 18 yaşındaki abim liseöğrencisiydi, kimliğini kaybettiği için evde kaldı.
YANIK CENAZE YIKANAMADI
Bodruma sığındıktan sonra öldüğünü öğrendik. Gaziantep’e götürdükleri cenaze yanıktı, yıkanamadı, sadece kemik kalmıştı.
VURULDU, 2 GÜN YERDE KALDI H. Ç.: Cudi Mahallesi’nde oturuyorum. Dayımın oğlu Murat Ekinci (22) de aynı mahalledeydi. Murat, 20 Ocak’ta keskin nişancılar tarafından vuruldu, cenazesi 2 gün yerde kaldıktan sonra alınabildi.
700 ÖĞRENCİ OKULA GİTMEDİ
Cizre’de 41 bin 127 çatışmalar çocukların psikolojisini de bozdu çocuk okullara kayıtlı. Karargaha dönüşen ve hasar gören bazı okulların kullanılamaz hale geldiğine vurgu yapılan raporda, Mümin Heybet Okulu’nun öğrenci sayısının binden fazla olduğu, ancakokul açıldığında ilk gün sadece 301 çocuğun geldiği belirtildi. 40 çocuğun olduğu anaokuluna hiçbir çocuk gitmedi.
Kaynak: Cihan ACAR- ÖZGÜR DÜŞÜNCE GAZETESİ