Can Dündar ve Erdem Gül Tutuksuz Yargılanacak

Can Dündar ve Erdem Gül, duruşma salonuna davaya konu olan MİT tırları haberinin yayınlandığı Cumhuriyet gazetesi nüshasıyla geldi.
MİT tırlarıyla ilgili haberleri nedeniyle casuslukla suçlanan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, tutuksuz yargılanacak.
Can Dündar ve Erdem Gül bugün, kapalı görülen davanın ikinci duruşmasında hakim karşısına çıktı.
Dündar ve Gül’ün savunmalarını yapmalarının ardından ara karar için görüşü sorulan savcı, tutuklama talebinde bulunmadı.
Mahkeme de duruşmayı 22 Nisan Cuma gününe erteledi, Dündar ve Gül’ün tutuksuz yargılanmasına devam edilmesine karar verdi.

Dündar: Yargılanan ve savunulan gazeteciliktir

Duruşma sonrası İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yapan Can Dündar, henüz üçüncü duruşmanın tarihinin belli olmadığını söyledi.
“Bizi başından beri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederiz” diyen Dündar davalarının aynı zamanda diğer gazetecilerin de davası olduğunu belirtti.
Dündar, “Yargılanan gazeteciliktir, savunulan da gazeteciliktir” dedi.
Erdem Gül de Türkiye’de basın geleneğinin çok köklü ve eski olduğunu hatırlattı.
Gül, “Bugünkü görüntü geçicidir. Bağımsız yargı, gazetecileri adliyeden çıkarmalıdır” diye konuştu.
İki gazetecinin yargılandığı davada 25 Mart’taki ilk duruşmayı Almanya Büyükelçisi ile İngiltere, Fransa, İtalya ve Hollanda başkonsolosları da izlemişti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çağlayan Adliyesi’ne giden başkonsoloslara “Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada. Yani diplomasinin de bir edebi, adabı var. Burası senin ülken değil, burası Türkiye” diyerek sert tepki göstermişti.
Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin Dündar ve Gül için aldığı tutuksuz yargılama kararı konusundaysa “Anayasa Mahkemesi, anayasayı hiçe saydı” demişti.

Can Dündar’ın oğlu salona alınmadı

Can Dündar ve Erdem Gül’ün avukatlarından Akın Atalay, 500’ün üzerinde avukatın davaya müdahil olmak için mahkemeye başvurduğunu, ancak mahkemenin sadece geçen haftaki ilk duruşmada bulunan avukatların duruşma salonuna girişine izin verdiğini aktardı.

MİT tırları davası ve casusluk suçlaması

Can Dündar ve Erdem Gül hakkında, MİT tırlarıyla ilgili haber nedeniyle ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme, gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye teşebbüs etme’ suçlarından müebbet hapis cezası isteniyor.
İki gazetecinin yargılandığı davanın, davacıları ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı.
Can Dündar ve Erdem Gül’ün halen yurt dışına çıkışları yasak.
(BBC)