Cumhurbaşkanı Iohannis: Gizli Servisten, Güvenlik ve Haklara Saygı Bekliyoruz

 
Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis dün yapılan yıllık SRI bilanço toplantısına katıldı. Toplantıda Romanya güvenliği ve Romenlerin SRI’den beklentilerini açıkladığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Iohannis “Romanya gizli servisi SRI tam kadro Romanya’nın güvenliği ve huzuru için çalışmaktadır. Çevremizdeki ve günümüzdeki birçok güvenlik riskine karşı SRI her zaman bir adım önde olmayı bilmiştir. SRI’ye üstün hizmetleri ve daha güvenli, huzurlu Romanya sağladıkları için teşekkür ediyorum.
2015 yılı için SRI’nin eksiksiz ve tam çalışması ülke insanlarımız için güven manasına gelmiş ve herhangi bir terör olayı yaşanmasına izin vermemişlerdi. Ayrıca SRI’nin Avrupa-Atlantik istihbaratının saygın ve güvenilir bir üyesi olarak görmek beni sevindirmiştir. Günümüzde yaşanan terör olaylarında ortak istihbaratın önemine inanıyoruz ve elimizdeki bilgileri gerektiği yerlere ulaştırmada geri durmuyoruz.” dedi.
Cumhurbaşkanı İohannis  Romen vatandaşlarımızın SRI’den iki beklentisinin olduğunu bunlardan birinin ülke güvenliği ikincisinin de özel hayata ve haklara saygı olduğunu belirtti. İnternet ve siber güvenliğe de değinen Iohannis ” SRI ile yaptığım ikili görüşmelerde siber güvenlik  kanunu için yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirttik. Bu alanda yeni çalışmalara başlayacağız.” dedi.
Son olarak ise SRI gibi kurumlarda, demokratik toplumlarda kamu güvenirliği ve şeffaflığı için Meclis denetim komisyonun kontrolünün önemi büyük olduğuna dikkat çekti.
1990 yılında komünizm dönemin devrilmesi sonrasında kuruldu. Yıllık bütçesinin 314 milyon olduğu kurumun resmi olmayan kayıtlarda 3 bin ile 12 bin kişi arasında kişinin çalıştığı tahmin ediliyor.