Romenler En Çok Zaman Öldürmek İçin Oyun Oynuyor

18 yaş üstü Romen internet kullanıcılarının yüzde 60’ı interneti oyun oynamak için kullanıyor.
Romenler interneti en çok oyun oynamak için kullanıyorlar. Starcom’un Romanya’da bilgisayar, konsol ve mobil cihazlarda oyun oynayan Romenlerin alışkanlıklarını yaptığı araştırma ile ortaya koydu.  Şirket yaş cinsiyet, kullanılan cihaz, eğitim seviyesi gibi bir çok alanda Romenlerin oyun alışkanlıklarını araştırdı.
1
Araştırmaya göre Romanya’da 18 yaş üstü internet kullanan kişilerin yüzde 60’ı interneti oyun oynamak için kullanıyor. Bu yüzde 60’lık kesimin yüzde 80’i oyun oynamak için telefonlarını tercih ediyor.
Kullanıcılar en çok internet üzerinden oynanan oyunlara ve sosyal medya üzerinden oynanan oyunları oynuyor.
 
En az olarak Playstation, Wii ve Xbox gibi konsollardan internet üzerinden oyun oynanıyor.
 
4
 
İnternet üzerinden oyun oynayanların cinsiyet olarak dağılımlarının eşit olduğu araştırmada en çok oyun oynayan kişiler yüzde 64 ile yüksek öğretim görmüş 35-44 yaş arası kişilerden oluşuyor.
Ayrıca internet üzerinden oyun oynayan kişilerin yüzde 64’ünün düzenli bir işinin olduğu ve  yüzde 68’inin evli  olduğu belirtildi.
 
2
Romenlerin oyun başında zaman geçirmesinin en büyük nedenleri ise zaman öldürmek, kazandıkları oyunlarla kendilerini motive etmek, bir oyunun parçası olmak yada oyun oynarken günlük sıkıntılarını unutmak olduğunun altını çizdi.
 
Raporda Romen oyuncuların haftada ortalama 7 kez oyun oynadığı ve her bir oyun için ortalama 1 saat harcadıkları bildirildi.
 
 
 
6Saatlere göre yapılan istatistikte ise  sabah saatlerinde en çok telefondan oyun oynandığı öğle  ve mesai saati bitimine kadar telefon ve bilgisayardan akşam 7 ‘den gece saatlerine kadar bilgisayar ve gece de tabletten oyun oynandığı rapor edildi.
 
16
Oyun severler en çok Puzzle ve eğitim oyunları oynarken, oyunlarda Candy Crush Saga, Angry Birds, Diamond Dash, Fruit Ninja ve Temple Run 2 en çok oynanan oyunlar oldu.
 
Romen her 10 oyuncudan biri oynadığı oyunlar için para öder iken  yüzde 84 lük kısım asla ödeme yapmamayı tercih ediyor.
 
19 Oyun oynarken ekranda beliren reklamlardan ise Romen oyuncular şikayetçi değil. Hatta yüzde 62’lik kesim reklam görmenin kendilerine yararının dokunduğunu belirtiyor.
 
Araştırmada Romenlerin telefon işletim sistemi tercihlerinde birinciliği yüzde 81 oranla  Android alırken Apple’ın İOS ve Windows’u onları çok geriden takip ediyor.
 
 
19
Yapılan araştırmada son olarak ta Romenlerin oyunları en çok Facebook gruplarından App store  ve YouTube’dan takip ettikleri bilgisi paylaşıldı.