Önce Merdivenden Sonra Işten Attılar!

Kayyım, Zaman gazetesine yapılan baskında emniyet amirinin “Atın lan şunu aşağı!” diyerek dışarı attırdığı Yakup Şimşek’in işine son verdi. Bugün ise gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Bülent Korucu’nun işine son verildi.

Zaman gazetesine hukuksuz bir şekilde atanan kayyım heyeti, izinde olan personeli, ”İyi niyet ve ahlak kurallarıyla bağdaşmayan fiillerde bulunmak” gerekçesiyle işten çıkardı.
‘KOMİK BİR DURUM’
İşten atılanlar arasında gazeteye yapılan baskında bir emniyet amirinin, polislere, ”Atın lan şunu aşağı!” talimatı vererek dışarı attırdığı Yakup Şimşek de bulunuyor. Kayyım atandıktan sonra izne ayrılan Şimşek’e noter aracılığıyla yapılan bildirimde, “İşverenin güvenini kötüye kullanmanız, iyi niyet ve ahlak kurallarıyla bağdaşmayan fiillerde bulunmanız nedeniyle iş sözleşmeniz sona erdirilmiştir” denildi.
Mahkemeye başvuracağını belirten Şimşek, ”Kayyım atandıktan sonra yıllık izne ayrıldım. Ancak bana ahlak kurallarına uymadığım, işverenin güvenini kötüye kullandığım ithamı yöneltildi. Buna ne diyeceğimi bilemiyorum, öyle komik bir durum” dedi.
KIZININ ÖNÜNDE DARP EDİLDİ
Zaman gazetesine yapılan polis baskınında bütün katlardaki çalışan personeli zorla aşağıya indiren polis, kızını almak isteyen Yakup Şimşek’i darp etmişti. Şimşek’i çocuklarının yanında darp edenlere, emniyet amiri, “Atın lan şunu aşağı” diye bağırmıştı.
Bu arada kayyımlar, Zaman Okur Editörü Hasan Sutay, Today’s Zaman Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Celil Sağır ile Birinci sayfa sorumlusu, Yazı İşleri Müdürü Mehmet Özdemir’in işine hukuksuz bir şekilde son verdi.
Kayyım yönetimindeki Zaman Gazetesi‘nde işten çıkarmalar hızla devam ediyor.
Kayyım heyeti, Korucu’nun iş akdini feshetti.

Bülnet Korucu, attığı tweette “86’da Zaman’ın çıkışını, çocuğunun doğumunu bekleyen baba heyecanıyla beklemiştim. Bugün bahçe kapısından giremedim; kayyımlar çıkış vermiş.”ifadelerini kullandı.
Bülent Korucu gazete çalışanlarınca çiçeklerle uğurlandı. Kapı önündeki polis barikatları önünde açıklamalarda bulunan Korucu, ahlaksızca gazetelerine çökenlerin, kendilerini ahlak dışı davranış bahanesiyle işten atmasını şiddetle reddettiklerini söyledi. Birgün hukukun geri geleceğine ve gazetelerine döneceklerine inancını dile getiren Korucu, bugüne kadar her türlü mobinge rağmen çalışanları koruma adına kurumda kalmaya çalıştığını kaydetti. Today’s Zaman’da çalışan bir kadın gazeteci arkadaşlarının dün gözaltına alınır gibi insan kaynaklarına götütlmesinin bardağı taşırdığını vurgulayan Bülent Korucu, yapılan muamelelerin asgari insani davranış derecesinin bile çok altında olduğunun altını çizdi.
Korcu, bu dakikadan sonra sözün bittiğini ve hukuki sürecin başlayacağını belirttikten sonra alkışlar eşliğinde gazeteden ayrıldı.

Bülent Korucu gazete çalışanlarınca çiçeklerle uğurlandı.