Bükreş’te Düzenlenen ‘Dinler ve Kültürlerarası Diyalog’ Toplantısında Terör Olayları Kınandı

Avrupa Titulescu Vakfı (FET) ile Romanya – Arap Dünyası Kültür Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen  “Dinler ve Kültürlerarası İletişim” konulu diyalog ve tartışma toplantısı Bükreş’te düzenlendi. Programda, İŞİD ve terör olayları kınanırken, insanlığın ‘barış ve kardeşlik’ gibi ortak noktalarda bir araya gelmesinin önemi üzerinde duruldu.
diyalog (6)
Casa Titulescu’da gerçekleştirilen toplantıya, Kudüs Müftüsü Mohammad Hussein, Kudüs Ramallah Bölgesi Bizans Ortodoks Ruhani lideri Elias Awad, Samiri Yahudi Toplumu Temsilcisi Isaac Altayef, İslam – Hıristiyan Birliği Temsilcisi Dr. Hanna Hılaneh ve Romanya Müftüsü Murat Yusuf katıldı.
diyalog (8)
Moderatörlüğünü eski başbakan Adrian Nâstase’nin yaptığı toplantıda ilk konuşmayı Kudüs Müftüsü Mohammad Hussein yaptı. Hussein, diğer dinler ve kültürler arasındaki iletişim ve diyaloğun önemine dikkat çekti.
Son zamanlarda İŞİD gibi terör örgütlerin yaptığı vahşi terör saldırılarını kınayarak bunun İslam’a mal edilmesinin yanlışlığına dikkat çeken Kudüs Müftüsü, gerçek İslam’ın ana kaynaklarından doğru öğrenmesi ve eğitim ile mümkün olacağını vurgulayarak, İslam’ın barış dini olduğunu vurguladı.
Terör ve hoşgörüsüzlüğün etkili olduğu dünyamızda böyle toplantılara çok ihtiyaç bulunduğunu söyleyen Ramallah Bölgesi Bizans Ortodoks Ruhani lideri Elias Awad ise yaptığı konuşmada bütün insanlığın ‘barış ve sevgiye’ her zamankinden daha fazla ihtiyacı bulunduğunu ifade ederek bütün din topluluklarının barış ve hoşgörü içerisinde bir arada yaşama temennisinde bulundu.
diyalog (1)
Samiri Yahudi Toplumu Temsilcisi Isaac Altayef ve İslam – Hıristiyan Birliği Temsilcisi Dr. Hanna Hılaneh ile Romanya Müftüsü Murat Yusuf da yaptıkları konuşmalarda terör olaylarına karşı diyalog ve iletişimin önemi üzerinde durdular.
diyalog (4)
Konuşmalardan sonra salonda bulunan dinleyiciler panelistlere merak ettikleri konularda sorular yöneltti.
diyalog (7)
Toplantı, farklı din temsilcileri ve katılımcıların hep birlikte fotoğraf çektirmesi ve ellerini üst üste koyarak dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajı vermeleri ile sona erdi.