Türkiye’de Görev Yapan İlk Romen Büyükelçisinin Kumaş Koleksiyonu Satıldı

Romanya’nın en büyük Türk kumaş koleksiyonu açık attırma ile satıldı.
1939-1940 yıllarında Türkiye’de görev yapan Romanya’nın ilk Türkiye büyükelçisi Vasile Stoica’nın kumaş koleksiyonu dün Artmark sanat galerisinde düzenlenen açık arttırma ile satıldı.
DSC00397Türkiye’deki ilk Romen büyükelçi olan Vasile Stoica görevde olduğu süre ve sonrasında biriktirdiği kumaş koleksiyonu  dün yeni sahiplerini buldu. Türkiye’de görevde olduğu sürede ve daha sonrasındaki ziyaretlerinde biriktirdiği Türk, Pers ve Hindistan kumaş giysi ve havlu koleksiyonu açık arttırma ile sanat severlere satıldı. 27 parçadan oluşan eserler 200 ila 700 Euro arasında satıldı.
DSC00399Komünist dönemde ailenin elinden alınan ve ulusal müzede tutulan eserlerin geçtiğimiz yıllarda mahkeme kararı ile tekrar aileye geçtiğini belirten Artmark yetkilisi “Eski büyükelçi Vasile Stoica’nın bu  koleksiyon Romanya’da bulunan en büyük Türk kumaş koleksiyonu olma özelliği taşıyor. 27 parçadan oluşan eserlerin 17 tanesi zamanında en zengin ailelerin kullandığı malzemelerden oluşuyor. Eserlerin bir çoğu ipek ve üzerindeki işlemelerle dikkat çekiyor.” dedi. 17. ve 18. yüzyıla ait eserlerin satışı yasalara uygun ancak eserler yurt dışına çıkarılmaları yasak.