Romen banknotunda kadın kahraman figürü yer alacak

Romanya Merkez Bankası (BNR), yıl sonuna doğru 1. Dünya Savaşı sırasında gönüllü olarak bulunduğu savaşta hayatını kaybeden Ecaterina Teodoroiu'nun portresinin bulunduğu banknotu piyasaya sürecek.

Romanya Merkez Bankası (BNR) bu yıl sonuna doğru çıkacak 20 leylik banknotlarda 1. Dünya Savaşında hayatını kaybeden gönüllü askerlerden Ecaterina Teodoroiu’nun resmini kullanacak.

ÖĞRETMENLİK VE HEMŞİRELİK OKULLARINI BİTİRDİ

14 Ocak 1894 yılında Târgu-Jiu’ya bağlı la Vădeni’de doğan Teodoroiu, Bükreş’te öğretmenlik ve hemşirelik okullarını (1916) bitirdi.

18 Ekim 1916 yılında gönüllü bulunduğu savaşta Alman askerlerine esir düştü. Ancak kendisine eşlik eden askeri vurarak yanındaki diğer Romen askerlerle birlikte kaçmayı başardı.

Ecaterina Teodoroiu, 22 Ağustos 1917’de Mărăşeşti’deki savaşta Almanlarla savaşta teğmen olarak komuta ettiği müfrezenin başındayken kalbinden vurularak hayatını kaybetti. Romanya’nın ilk izcisi de olan Teodoroiu’nun öğretmen ve hemşirelik gibi birçok farklı yönleri de bulunuyordu.

BNR’den yapılan açıklamada uluslararası diğer merkez bankalar ile paralel olarak toplumsal cinsiyet eşitliğine vurgu yapmak için bu ismin seçildiği kaydedildi.

BNR, daha önce de kadın figürü olarak banknotta Romanya Kraliçesi Maria’nın resmini bastırmıştı.