Avrupa Birliği’nden Taner Kılıç açıklaması: TAHLİYESİNİN İPTALİ HUKUK DEVLETİNE DARBE

176

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Taner Kılıç hakkında tahliye kararının ardından tekrar tutuklama kararı çıkmasının ardından Avrupa Birliği’nden açıklama geldi.

AB Dışpolitika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn’ın yayımladığı açıklamada, Kılıç’la ilgili kararın, “Türkiye’de hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne zarar veren endişe verici gelişmelerin yeni bir örneği olduğu” söylendi.

Mogherini ile Hahn’ın ortak açıklamasında ”Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Taner Kılıç hakkındaki tahliye kararının iptali ve TTB Yönetim Kurulu üyelerinin gözaltına alınması, Türkiye’de hukuk devletine, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına zarar veren endişe verici gelişmelerin son örneklerini oluşturuyor” denildi.

Şahin Alpay ve Mehmet Altan

AB’nin açıklamasında ayrıca gazeteci-yazar Şahin Alpay  ve Mehmet Altan’ın AYM’nin kararına rağmen serbest bırakılmamasına sert eleştiri getirildi. Açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin son kararına rağmen iki gazetecinin tutukluluk hallerinin devam ettirilmesi de dahil olmak üzere; mahkeme kararlarının uygulanmaması, sadece hukukun üstünlüğüne zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda, etkin bir hukuki çözüm yolunun varlığına dair ciddi şüpheler doğurarak talihsiz bir örnek yaratma riski taşımaktadır” denildi. AB, AYM’nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan ile ilgili verdiği hak ihlali ve serbest bırakılmalarına yönelik kararın biran önce uygulanmasını isterken, “gazeteciler gecikmeksizin serbest bırakılmalı” dedi. Açıklamada, “Hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler alanında somut ve kalıcı iyileşmeler, AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından yaşamsal niteliğini korumaktadır” denildi.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında tahliye kararı verilen Kılıç, savcının itirazı üzerine yine İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tekrar tutuklanmıştı.