‘SADECE DİKTATÖR’ oyunu her yerde yasaklanıyor; polis tiyatroları tek tek araştırıyor

262

Barış Atay’ın oynadığı “Sadece Diktatör” adlı oyunun Artvin ve Hopa’dan sonra Kadıköy’de bulunan kendi sahnesi dahil tüm tiyatro salonlarında oynanması yasaklandı.

Atay’ın oynadığı ‘Sadece Diktatör’ oyunuyla ilgili polislerin, Kadıköy’deki tiyatroları tek tek dolaşarak inceleme yapmasına Kadıköy Tiyatrolar Platformu’ndan tepki geldi. Platformdan yapılan açıklamada, “Sadece Diktatör” oyunu ile yasaklanmak istenen diğer oyunlara mekânlarımızın kapıları ardına dek açıktır! Engellendi mi? Her bir sokak, her bir köşebaşı ve meydan bizler için oyun alanıdır! Tiyatroma dokunma! Yaşasın tiyatro!” denildi.

Barış Atay: Engellemelere, baskılara rağmen devam edeceğiz

Atay geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı açıklamada İstanbul Emniyet Müdürü’nün talimatı ile Kadıköy’deki tüm tiyatro sahnelerine polisin gittiğini ve “Sadece Diktatör burada mı oynuyor, bu oyun sakıncalı, şikayet var” dediğini açıkladı. Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın ve birçok vatandaş oyunla ilgili yapılan bu incelemeye tepki gösterdi.

Barış Atay, Artvin’de oyunun sergilemesine izin verilmemesi üzerine bu açıklamaları yapmıştı

“Kadıköy Emniyet Müdürlüğü’nden polislere kolaylık olsun. İstanbul temsilleri Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda oynanmaktadır” yazan Atay, “Neredeyse her temsile sivil polis gönderdiğiniz için bilmemeniz mümkün değil ama diyelim ki unuttunuz, hatırlatalım. Onur Orhan’ın yazdığı, Caner Erdem’in yönettiği, benim oynadığım oyunun 3. sezonu 157. temsilidir ve devam edecektir. Sadece Diktatör şu ana kadar yaklaşık 40.000 seyirciye ulaşmıştır bundan sonra da her türlü engelleme çabanıza, baskılara rağmen ulaşmaya devam edecektir” dedi.