TSK’YI BİTİRME OPERASYONLARI ROMEN BASININDA..

220

TSK’ya yapılan hukuksuz cadı avı ve seri tutuklama- gözaltı operasyonları Romen medyasında geniş şekilde yer alıyor.

Son olarak Konya merkezli operasyonu baz alan Romanya medyasında çıkan yorumda “Erdoğan’ın askeriye başta olmak üzere, devlet kadrolarını istediği gibi şekillendirmek istediğinin göstergesi’’ olarak değerlendirildi.

15 Temmuz kontrollü darbe girişimi sonrası Erdoğan’ın talimatlarıyla ülke genelinde  yapılan hukuksuz operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Her gün farklı illerde yapılan baskınlar ve kararnamelerle yapılan işten uzaklaştırmalar, uluslararası medyada olduğu gibi Romen medyasında da ‘’Erdoğan’ın devleti yeniden şekillendirmek istediği’’ şeklinde yorumlanıyor.

rlibera Romanya’nın en eski gazetesi Romania Libera, TSK’ya yönelik cadı avını ‘’Erdoğan, rahatsızlık duyduğu insanlardan kurtulmak istiyor’’ başlığıyla duyurdu. Konya merkezli son operasyonu masaya yatıran gazete, gözaltıların Erdoğan’ın emriyle yapıldığını kaydederek yeni yılın da gözaltı dalgasıyla başladığına dikkat çekti.

Ülkenin en çok izlenen televizyonu Pro TV ise, “Onlarca asker Gülenizm suçlamasıyla gözaltında’’ başlığıyla verdiği haberde, Türk polisinin Gülen’le ilişkisi olduğu suçlamasıyla her gün onlarca kişiyi gözaltına aldığını vurguluyor.

protv

 

15 Temmuz sonrasında onbinlerce insanın ‘Gülen hareketine yakın olmak suçlamasıyla işinden uzaklaştırıldığını hatırlatan Europa FM radyosu ise, boşalan kadrolara geniş çapta yeni alımlar yapıldığını kaydediyor.

Radyo bu durumu, orduda açılan 43 bin kişilik kadro ile örneklendiriyor.