TUNUS’TA ‘DİKTATÖR’ GİBİ KARŞILANINCA ZİYARETİNİ YARIDA KESMİŞ..

826

ERDOĞAN’A ‘RABİA’ UYARISI: Tunus medyasında yer alan haberlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ülkeleri turu çerçevesinde ziyaret ettiği Tunus’da pek hoş karşılanmadı. Tam bir diktatör muamelesi yapılan Erdoğan için en alt düzey karşılama töreni yapıldı. Dışişleri bakanı tarafından karşılanan Erdoğan, rabia işareti yapması üzerine de Tunus Cumhurbaşkanı tarafından uyarıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan birkaç gün önce Afrika ülkeleri turuna çıktı. Erdoğan, Sudan ve Çad’dan sonraki son durağı olan Tunus’ta adeta soğuk duşa uğradı.

“Arap Baharı” yoklamasının ilk çekildiği ülke olan Tunus’ta, Türkiye’de alışık olduğu gibi rabia işareti yapan Erdoğan’a Cumhurbaşkanı Béji Caied Essebsi‘nin tepki gösterdiği ve “Tunus’un bir tek sembolü, bir tek bayrağı vardır, başka da işareti yoktur, ne rabia ne başka bir şey” dediği belirtiliyor.

Krizler bununla da sınırlı kalmamış. Cumhurbaşkan Erdoğan’ı, Tunus’ta Dışişleri Bakanı karşılamış. Bu alt düzeydeki karşılama Tunus medyasında, “Sabahın birinde ya da ikisinde Cumhurbaşkanları ya da Başbakanların belki de yapabilecekleri daha iyi şeyler vardır” yorumu ile yer aldı. Erdoğan’ın iki gün sürmesi planlanan ziyareti de yarım gün sürdü.

‘HAYAL KIRIKLIĞI İÇİNDE AYRILDI’

Tunus’da yayınlanan Tunisie Numerique (TN), 27 Aralık günü yayınladığı, “Erdoğan, ‘hareketli’ ve ‘hayal kırıklığı içinde’ geçen yarım gün sonunda Tunus’tan ayrıldı’’ başlıklı haberde, Tayyip Erdoğan’ın iki gün olarak planlanan Tunus gezisini olumsuzluklar nedeniyle kısa kestiğini yazdı.

ERDOĞAN’IN KORUMALARINA ZORLUK ÇIKARILDI

“Demokrasi Çağında Tunus”’ alt başlığı ile yayınlanan habere göre, Erdoğan, daha başkentdeki Kartaca Havaalanı’ndayken sadece Tunus Dışişleri Bakanı tarafından karşılanmış olmaktan pek memnun kalmadı. TN, bu karşılama protokolü konusunda, “Sabahın birinde ya da ikisinde Cumhurbaşkanları ya da Başbakanların belki de yapabilecekleri daha iyi şeyler vardış” diye yazmış. Haberde ayrıca Erdoğan’ın korumalarına havaalanında güçlük çıkarıldığı belirtiliyor.

YEMEĞE KATILMADILAR

Gazete haberine göre, Erdoğan, belki de bu olumsuzluklara karşı çıktığını göstermek amacıyla, Tunus Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın girişinde eliyle, Müslüman Kardeşlerin işareti olan Rabia’yı gösterdi. Haberde, Tunus Cumhurbaşkanı Béji Caied Essebsi’nin rabia işaretine tepki gösterdiği ve konuğuna “Tunus’un bir tek sembolü, bir tek bayrağı vardır, başka da işareti yoktur, ne Rabia ne başka bir şey” dediği yazılı.

Erdoğan’ın daha sonraki temaslarında, Tunus’daki siyasi parti liderlerinin çoğunun görüşmeye ve onuruna verilen yemeğe katılmadığı da belirtiliyor.

‘TUNUS’TA BİR DİKTATÖR: ERDOĞAN’

TN gazetesi, Erdoğan’ın ülkeden erken ayrılması nedeniyle öngörülen bazı başka etkinliklere de katılmadığını, bu nedenle de Türkiye-Tunus ilişkilerinde olumlu bir gelişme beklenmediğini yazdı.

Öte yandan, Tunus iş dünyasını yansıtan “Business News” İnternet gazetesinde 26 Aralık günü yayınlanan bir haber-yorumun başlığı da “Tunus’ta Bir Diktatör: Erdoğan” idi.

Bu haberde de, “Erdoğan’ın bütün dış gezilerinde olduğu gibi Tunus’ta da gazeteciler ve sivil toplum aktivistleri tarafından protesto edildiği” yazılı. Türkiye-Tunus ikili ekonomik ve ticari ilişkileri konusunda bilgiler veren haberin önemli bir kısmı da Türkiye’de hukuk, insan hakları ve basın özgürlüğüne yönelik ihlallere ayrılmış.

“Buiness News”un dünkü ve bugünkü haberlerinde de, Tunus Cumhurbaşkanının, rabia tepkisi gösterdiği, siyasi parti başkanlarının da Erdoğan’ın yemeğini boykot ettiği belirtiliyor.

TUNUSLU GAZETECİLER ERDOĞAN’I PROTESTO ETTİ..

Tunus’ta Erdoğan’a gazeteci protestosu

Tunus Ulusal Gazeteciler Sendikası (SNJT) da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi ziyaretinin başladığı gün genel merkez binası önünde bir protesto gösterisi yaptı. Türkiye’deki tutuklu gazetecilerle dayanışma için düzenlenen protestonun Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nun (IFJ) 21 Ekim 2016’da başlattığı dayanışma kampanyasının bir parçası olduğu belirtildi.

Sendika Başkanı Neji Bhouri yaptığı açıklamada Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün yok edildiğini savunarak, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bugünkü Tunus ziyareti vesilesiyle, Türkiye’deki meslektaşlarımıza dayanışma, yetkililere ise protesto mesajımızı yolluyoruz. Ayrıca Cumhurbaşkanı Essebsi’ye de, Erdoğan’la yapacağı görüşmede basın özgürlüğü ve tutuklu gazeteciler konusunu gündeme getirme çağrısı yapıyoruz” dedi.