Rus basını yazdı: Türkiye, S-400’lere 2.5 milyar dolar ödedi!

109

Rus basınında, Rusya savunma sanayi şirketi Rosteh’in başkanı Sergey Çemezov’un, ‘Türkiye’nin Rusya’dan 4 adet S-400 füze savunma sistemi bataryasını 2.5 milyar dolar karşılığında satın aldığı’ açıklaması yer aldı. Sputnik’in Kommersant gazetesinden aktardığı habere göre, Çemezov, S-400 sevkiyatını öngören anlaşmanın maliyeti ile ilgili soruyu yanıtlayarak,Türkiye’nin 4 adet S-400 bataryasını aldığını doğruladı ve bunlar için 2.5 milyar dolar ödediğini söyledi.

Çemezov ayrıca, S-400 bataryaları satın alması için Türkiye’ye verilecek kredi konusundaki görüşmelerin de tamamladığını aktardı.

“Geriye sadece belgelerin son hallerini onaylamak kaldı. Kontratın yüzde 45’inin avans şeklinde, yüzde 55’ini ise Rusya’nın vereceği kredi ile ödeyeceklerini söyleyebilirim” diyen Çemezov, Türkiye’ye ilk S-400 sevkiyatının Mart 2020’de yapılmasını planladıklarını da ekledi.

Füze sisteminin satış şartları ile ilgili bir soruya ise Çemezov, “ortak üretim” konusuna değinmezken, konuşmasında sadece teslmata ilişkin detaylara yer verdi.

Rus muhabirin “Rusya’nın Türkiye’ye S-400 Triumf savunma füzeleri sistemi satmasındaki çıkarı nedir?” sorusuna, Başkan Putin’e en yakın isimlerden olan Sergey Çemezov şu karşılığı verdi: “Türkiye, S-400 füzeleri satın almak için başvuran ilk NATO ülkesi.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın dostlarından olduğu bilinen Çemezov, Putin’in “A Takımı”nın üyesi sayılıyor ve Kremlin çevresinin en güçlü isimlerinden biri olarak uzun yıllardır savunma sanayini kontrol ediyor.