Erdoğan’ın Başsavcısı’ndan ‘hukuksuz operasyon yapıyoruz ve devam edeceğiz’ itirafı: Yargıtay kararı bizi bağlamaz!

114

Tayyip Erdoğan’ın Pınarhisar Cezaevi’nde kaldığı dönemde, cezaevinin Savcısı ve şimdinin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olan Yüksel Kocaman, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin aldığı, ‘sempati duymak ya da yayınlarını okumak F… üyeliği için yeterli değildir’ kararını tanımadığını ilan etti. “Yargıtay’ın kararının doğru olmadığını düşünüyorum” diyen Kocaman, “Karar şu aşamada bizi bağlamaz” ifadesini kullandı. Ankara’da 15 bin ByLock kullanıcısı tespit ettiklerini öne süren Kocaman, bu kişilerin bir kısmıyla ilgili henüz işlem yapamadıklarını söyleyerek, cadı avı hazırlığını da haber verdi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin, bir kişinin başvurusu üzerine sözde F… üyeliği konusunda verdiği “örgüte yalnızca sempati duymak veya örgütün amaçlarını, değerlerini, ideolojisini benimsemek, buna ilişkin yayınları okumak, bulundurmak, örgüt liderine saygı duymak gibi fiillerin örgüt üyeliği için yeterli olmayacağı” yönündeki karara katılmadığını söyleyen Kocaman, şu açıklamada bulundu: “Ben bu kararı eleştiriyorum. Örgütle mücadelenin devam ettiği bu süreçte, Yargıtay 16. Ceza Dairesinin kararının doğru olmadığını düşünüyorum. Normal bir vatandaş dini duygularla, F…’cüleri tam anlamıyla tanımadığı için sohbetlerine gitmiş. Bu kişiler bizim için tek başına F… üyesi değil. Ama örneğin Terörist ele başının talimatı sonrası Banka Asya’ya para yatıranlar terör örgütü üyesidir. Karar, Yargıtay Ceza Genel Kurulundan geçene kadar alınacak kararlarda aynı kriterlerle devam edeceğiz. Karar tekrar Dairenin önüne gelir. Daire onar. Yargıtay Ceza Genel Kurulunda geçer, o zaman hepimizi bağlar. Ama şu aşamada biz katılmıyoruz. Belki mahkeme direnecek? Şu anda belli değil ne olacağı. Ben umudumu koruyorum. Değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizi şu aşamada etkilemez.” dedi.

Bankaya para yatırmak bizim için kriter

Kocaman, Ankara’da 15 bin Bylock kullanıcısı olduğunun tespit edildiğini öne sürerek, “Bu kullanıcıların büyük bir bölümünün soruşturmalara konu edildi. Ancak Emniyet ve ilgili kurumlardaki yoğunluk nedeniyle bunların tamamına adli soruşturma açılamadı” dedi. Sözde ‘F…’yle mücadeleye kararlılıkla devam edildiğini ve ‘tek örgüt üyesi veya yöneticisi’ kalmayıncaya kadar edileceğini söyleyen Kocaman, şu açıklamada bulundu: “17-25 Aralık, FETÖ için toptan bir kriter olmamalı. Kesinlikle yanlış anlaşılmasın. 17-25 örgüt yöneticileriyle ilgili genel bir milat değildir. Bizim bahsettiğimiz normal vatandaş, örgütte yöneticilik yapmış olanlar değil. Vatandaş, bu örgütün gerçek yüzünü görünce araya perdeyi çekmiş. Örgütün yönetici takımından bir kişi himmet toplamış, örgüt adına toplantılar düzenlemiş, sohbetleri o organize etmiş. Bu kişi 17-25’ten önce de sonra da sorumlu. Yönetici takımı bilerek ve isteyerek örgütün içinde kalmış ve örgütün eylemlerini organize etmiş. Bank Asya bizim ana kriterimiz. 17-25’ten önce kredi çekmiş, taksit yatırmış kişiler değil.”