Wall Street Journal: AKP, Gülen’i zorla kaçırmak için Flynn’e 15 milyon dolar teklif etti

379

ABD’de özel yetkili savcı Robert Mueller’in, Fethullah Gülen’in kaçırılarak Türkiye hükümetine teslim edilmesi karşılığında eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ve oğluna AKP iktidarının 15 milyon dolar teklif ettiğine dair iddiaları incelediği bildirildi.

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, Flynn ve aynı ismi taşıyan oğlu Michael Flynn ile bu konuda pazarlık yapıldı. Gazete haberini adları açıklanmayan, “soruşturmaya yakın kaynaklara” dayandırdı

ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarından NBC’de, WSJ’deki iddiaları destekleyen bir haberi manşetine taşıdı. NBC’deki haberde ek olarak, pazarlıklarda ABD’de İran’a yönelik yaptırımları deldiği suçlamasıyla yargılanmak üzeri tutuklu bulunan “İran asıllı altın tüccarı Reza Zarrab’ın nasıl serbest bırakılabileceğinin” de konuşulduğu iddiasına yer verdi.

WSJ’nin haberine göre, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) ajanları geçen yıl Aralık ayı ortalarında New York’ta “21” adlı bir kulüpte, Flynn ve Türkiye hükümetini temsil eden kişiler arasında Fethullah Gülen konusunun görüşüldüğü bir toplantıyla ilgili olarak en az 4 kişinin ifadesini aldı.

FBI’ın görüştüğü kişilerden biri, bu toplantıda Gülen’in kaçırılıp özel bir uçakla Türkiye’de İmralı adasındaki özel cezaevine nakledilmesi teklifinin tartışıldığını öne sürüyor. Robert Mueller söz konusu soruşturmayı, ABD’de geçen yıl yapılan başkanlık seçimleri öncesi Donald Trump’ın kampanya danışmanları ile Rusya arasındaki ilişkiler hakkındaki incelemelerinin bir parçası olarak yürütüyor.

Mueller’in sözcüsü WSJ’deki haber ile ilgili olarak yorum yapmadı. Gazete, görüş almaya çalıştığı Flynn ve oğlunun avukatlarının da yorum yapmaktan kaçındıklarını yazdı.

BBC