Zarrab davasındaki Erdoğan kanıtları: “2 milyar ihraç etsek bile önemli, çünkü Başbakan’ın yanına direk gideceğim”

376

ABD yayın kuruluşu Bloomberg, AKP Lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile New York’ta tutuklu Rıza Zarrab bağlantısına dair yeni gelişmeleri ortaya çıktığını açıkladı. Bloomberg’de bugün yayımlanan yazıda ABD’de görülen Zarrab davasında Erdoğan’la ilgili kanıtların ilk kez gündeme geldiği vurgulandı.

ABD’li savcıların Zarrab’la ilgili tape ve diğer kayıtları derlediğinin belirtildiği yazıda, savcıların hazırladığı son dosyada Erdoğan ailesinin Zarrab’ın faaliyetlerini biliyor ya da destekliyor olabileceğine dönük kanıtlara en az üç kez değinildiği vurgulandı. Savcılığın hazırladığı dosyada 19 Eylül 2013’te kaydedilen bir konuşmanın tapesine atıf yapıldığı haberde, Zarrab’ın “Ya 2 milyar bile ihraç etsek önemli, anladın mı? Başbakan’ın nezdinde benim için önemli. Çünkü direkt yanına gideceğim” şeklindeki sözleri hatırlatıldı.

ABD’de süren Zarrab davasında Erdoğan’la ilgili şüphelerin ilk kez bu kadar belirgin bir biçimde gündeme geldiğini vurgulandığı haberde, “Savcılar Zarrab davasının daha önceki belgelerinde de Zarrab’ın Erdoğan’la ve onun ailesinden kişilerle ilişkilerine değinmişlerdi. Ama bu son dosyalarda, en azından Zarrab’a göre Erdoğan’ın buradaki dalavereyi biliyor olabileceğine dair spesifik bulgular ilk kez yer alıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’deki davada gündeme gelen çoğu kanıtın Türk yargısında daha önce gündeme geldiğini hatırlatılan haberde “ancak şu ana kadar ABD’deki davada gündeme gelmemişlerdi” dendi.