ABD’li 14 senatörden Trump’a Türkiye mektubu: Erdoğan insan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygı göstersin

102

ABD’de 14 senatör Başkan Donald Trump’a Türkiye hakkında bir mektup yazdı. Vizelerin askıya alınması kararını desteklediklerini bildiren senatörler, ülkede insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarında gerilemeler yaşandığını belirtti. Mektubu imzalayanlar arasında Bernie Sanders ve John McCain gibi önemli isimler var.

Mektupta Trump’ın, AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan seslenerek, Amerikalı diplomatları taciz etmeyi bırakmasnıı, insan haklarında saygı göstermesini ve Türkiye’de demokratik değerleri korumasını talep etmesi istendi. Senatörler, Trump’tan Erdoğan’a açık birşekilde uyarması istedi. Mektupta, ABD’nin bu tür davranışlara tahammül edemeyeceğini ve herhangi bir işbirliği için insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne taahhüt edilmesi gerektiği vurgulandı.

Mektubu imzalayanlar arasında Bernie Sanders ve John McCain gibi önemli isimler var

Vizelerin askıya alınması kararını desteklediklerini belirten senatörler, bu hizmete ihtiyaç duyanların durumdan en az şekilde etkilenmesi için adımlar atılması çağrısı yaptı. Senatörler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mayıs ayındaki ABD ziyareti sırasında yaşanan arbedeye de değindi. Trump yönetiminin olaya karışanlara karşı harekete geçmediği ve olayı açık bir şekilde kınamadığı belirtildi.

“Sizi, Erdoğan’a iletmeniz için uyarıyoruz”

Mektupta, “Erdoğan ve müttefikleri OHAL’i kullanarak ifade özgürlüğü de dahil temel hakları bastırarak, yargının bağımsızlığını zayıflatarak ve muhalefeti susturarak hukukun üstünlüğüne saldırıp Türkiye’nin demokrasisini aşındırdı. Sizi, ABD’nin bu davranışlara hoşgörü göstermeyeceğini ve herhangi bir işbirliğinin insan hakları ve hukukun üstünlüğüne ortak bağlılık temelinde olması gerektiği mesajını net bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletmeniz için uyarıyoruz” dendi.

Mektupta, “Türkiye’yle aramızdaki işbirliği, insan hakları ve hukukun üstünlüğü değerleri üzerinden olmalıdır” ifadesi kullanıldı.

Mektubu imzalayan senatörler arasında John McCain’ın yanı sıra geçtiğimiz yılki başkanlık seçimlerinde aday olan Bernie Sanders ve Marco Rubio da bulunuyor. Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı John McCain daha önce de bir mektup yayınlayarak mayıs ayında yaşanan arbedenin sorumlularının cezalandırılmasını istemişti.

Mektupa imza atan senatörler; John McCain, Robert Menendez, Martin Heinrich, Chris Van Hollen, Richard Durbin, Ben Cardin, Chris Coons, John Boozman, Marco Rubio, John Cornyn, Edward Markey, Tammy Baldwin, Bernard Sanders, Jeanne Shaheen