Can Dündar: İnterpol AKP iktidarının polis gücü haline gelmemeli

212

Hakkında çıkarılan kırmızı bülten nedeniyle Hollanda’daki etkinliğe katılmayacağı öne sürülen Can Dündar, İnterpol’ün “Türk hükümetinin polis gücü haline gelmemesi gerektiğini” söyledi.

Cumhuriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ın, Uluslararası Polis Örgütü’nün (İnterpol) hakkında çıkardığı kırmızı bültenle arama kararı ile tutuklanacağı endişesiyle Hollanda’da yapılacak basın özgürlüğü paneline gitmeyeceği öne sürüldü. Can Dündar ise “Hollanda’ya gideceğim, programımı aksatmayacağım” dedi.

Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ‘MİT TIR’ları’ haberi nedeniyle hakkında ömür boyu hapis cezası istenen Can Dündar, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da 1 Kasım’da yapılacak basın özgürlüğü konulu panele davet edilmiş, paneli düzenleyen De Balie Kültür Merkezi ise güvenlik endişesiyle ziyaretin iptal edildiğini açıklamıştı.

BBC Türkçe servisine konuşan Can Dündar, İnterpol’ün “Türk hükümetinin polis gücü haline gelmemesi gerektiğini” söyledi.

Can Dündar, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kültür Merkezi’nden aradıklarında İnterpol meselesi gündemdeydi, ‘Biraz bekleyelim’ demiştim. Ama daha sonra geleceğimi onlara söyledim. Ben programımı aksatmayacağım. İnterpol, Türk hükümetinin Avrupa ve dünyadaki polis gücü haline gelmemeli. Kesinlikle düşünce suçlularını gerçek suçlulardan ayırt etmeleri ve bir ayıklama yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Bunu elimden geldiğince gündemde tutmaya çalışıyorum. Bu, Avrupa’nın meselesi. Avrupa’nın konuşması gereken bir şey.”