OBAMA: EZEREK KAZANIRSAN YÖNETEMEZSİN..

240

Amerika’da politikanın halkı bölmeye dayalı olarak yapıldığını belirten Barack Obama, “Bir seçimi insanları bölerek kazanırsanız, insanları yönetemezsiniz. Bölerek başlarsanız, daha sonra birleştiremezsiniz.” dedi.

2008-2016 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı yapan Barack Obama, Virginia’daki eyalet seçimleri mitinginde partisinin adayını desteklemek için konuştu. ABD’de güncel politikanın halkı bölmeye dayalı olarak yapıldığını belirten Obama, bu durumu eleştirerek ‘umut politikasına dönülmesi’ çağrısında bulundu. Obama, “Bir seçimi insanları bölerek kazanırsanız, o insanları yönetemezsiniz. Bölerek başlarsanız, daha onra birleştiremezsiniz. Siyasetimiz, değerlerimizi yansıtmak yerine toplumu zehirler hale geldi. İnsanları bir şeyleri birlikte yapmaya çalışmak yerine ayırmaya, farklı düşünenleri şeytanlaştırmaya başladık” dedi.

CUMHURİYETÇİ İLE DEMOKRAT AYNI SAFTA

ABD’nin Donald Trump’tan önceki son iki başkanı George W. Bush ve Barack Obama, önceki gün farklı yerlerde açıklamalarda bulundu. ABD’deki ve dünyadaki siyasi iklimi değerlendiren eski başkanlar, isim vermeden Donald Trump’a yüklendi. Eski başkanların genellikle güncel siyasete dair konularda yorumda bulunmaktan kaçındığı ülkede Trump’ın yarattığı atmosferde bu gelenek bir kenara bırakıldı. Ülkede Trump’ın seçilmesinin ardından küreselciler-küreselleşme karşıtları şeklinde oluşan kamplaşmada, Demokrat Partili Barack Obama ile Cumhuriyetçi George W. Bush aynı çizgiye geldi.