Ekrem Dumanlı: Baykal’a tuzak kuran kim; Yunanistan gezisi dönüşü Erdoğan uçakta olayla ilgili ne konuştu?

236

Kapatılan Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, youtube kanalında son günlerde tekrar gündeme gelen Deniz Baykal’a kaset kumpasıyla ilgili açıklamar yaptı. Kaset kumpasının başta dönemin Başbakan’ı Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilebileceğine ihtimal vermediğini söyleyen Dumanlı, “Fakat zaman içinde endişelerim oldu. Türkiye bürokrsisine yakın birisi beni uyardı. “İmkansız diyorsun ama fakat bu iş patronun işi” diye uyardı.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın seçim meydanlarında “bu görüntüler ne özeli genel genel ve hanımıyla mı yapmış” ifadelerini olayın gerçekleştiği günlerde ilk defa Yunanistan dönüşü uçakta gazetecileri yaptığını anlatan Dumanlı, “Uçaktaki herkes şok oldu. Sonra Erdoğan, Baykal’ı o dönem ‘geçmiş olsun’ diye arayanları da sert eleştirdi. Sonra bu kişinin Abdullah Gül olduğunu öğrendik. Fakat bu ifadeler dönemin Erdoğan’ın basın işlerinden sorumlu Nabi Avcı tarafından yazılmaması kaydıyla off the record kaldı.” dedi.

Görüntüleri herkesten önce izleyen ve yayınlanması talimatı verenin Erdoğan olduğunu ilerleyen günlerde net olarak ortaya çıktığını söyeleyen Dumanlı, “Fakat bugün 100 kişi yargılanıyor. Ama bırakın sanık olarak tanık olarak bile Erdoğan listede yok.” dedi.