Kitap ‘terör örgütü’ oldu: Adında ‘Kürt’ ifadesi geçen 3 kitap yasaklandı

248

Sulh Hakimliği “örgütsel döküman” yerine doğrudan “örgüt niteliği” ifadesi kullandı. Faysal Dağlı’nın “Birakuji”, Aytekin Gezici’nin “Kürt Tarihi” ve Fehim Taştekin’in Rojava Kürtlerin Zamanı” kitapları için toplatma kararı verdi.

Kahta Sulh Ceza Hakimliği, Fehim Taştekin’in “Rojava/Kürtlerin Zamanı” adlı İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabı da dahil, üç kitap hakkında toplatma kararı verdi. Kararın hüküm kısmında, kitapların, “terör örgütü niteliği taşıdığı” ifade edildi.

Gazete Duvar‘da yer alan habere göre, karar Cumhuriyet Savcılığı’nın 2 Ekim 2017 tarihli talebi üzerine alındı. Kararda, Faysal Dağlı’nın 1994’te Belge Yayınları’ndan basılan “Birakuji (Kürtlerin İç Savaşı)” kitabı, Aytekin Gezici’nin Tutku Yayınları’ndan basılan “Kürt Tarihi” isimli kitabı ile Fehim Taştekin’in 2016’da İletişim Yayınları’ndan çıkan “Rojava Kürtlerin Zamanı” isimli kitaplarına satış yasağı konulmasını ve toplatılmasını öngörüyor.

Fehim Taştekin’in aynı kitabı daha önce bazı soruşturmalarda “suç delili” olarak sayılmış, ancak kitap hakkında şimdiye kadar hukuki bir işlem yapılmamıştı. Mersin’de İHD yöneticileri dahil birçok kişinin gözaltına alındığı soruşturma kapsamında Taştekin’in bütün kitapçılarda bulunan kitabı için, “nasıl temin ettiniz” sorusu sorulmuş, aynı sorgu içindeki bir başka soruda kitabın “tamamen örgütsel” olduğu kabulü dile getirilmişti. Kahta Sulh Hakimliği’nin kararında ise kitap “örgütsel” yerine doğrudan “örgüt niteliği” ifadesi kullanıldı.