Flynn-AKP ilişkisi ABD’de mercek altında: Temcilciler Meclisi bilgi istedi

170

ABD Temsilciler Meclisi, Beyaz Saray ve FBI’dan ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Rusya ve Türkiye’yle temaslarına ilişkin bilgi istedi.

Reuters’in haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi’nin Gözetim Komitesi, Flynn’in Rusya, Türkiye ve diğer kaynaklarla olan ilişkiler ve ‘onlardan aldığı ücretler’ hakkında bilgi almak istiyor.

Bu ayın başında, Flynn’in Ulusal İstihbarat Ajansı’ndan (DIA) ayrılmasının ardından kurduğu Flynn Intel Group isimli şirketin avukatı Robert Kelner, 2016 yılının ağustos-kasım ayları arasında 530 bin dolar karşılığında Türkiye’nin çıkarına olabilecek lobi faaliyeti yürüttüğünü gösteren belgeleri Adalet Bakanlığı’na teslim etmişti.

Ayrıca Flynn ile 19 Eylül’de görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın ‘Fethullah Gülen’in yıpratılmasını istedikleri ortaya çıkmıştı. Ardından, Flynn İntel Grubu tarafından Gülen’i “gizli” hareketi “Mullah Molla” olarak niteleyen, “Gülenopoly” tasarlama projesi için lobicilik ve halkla ilişkiler firması olan SGR’ye kırk bin dolarlık bir fatura ödendiği ortaya çıkmıştı.