Dizüstü bilgisayarınızın ömrünü kısaltmayın!

194

Çok sayıda insan dizüstü bilgisayarının (Laptop) arızasından dert yanar. Aslında cihazların ömrünün az olmasının sebebi kullanım hatalarından kaynaklanıyor. Kolaylık olsun diye yapılan ancak son derece yanlış olan kullanım şekillerinin başında Laptopun sürekli prize takılı halde çalıştırılması geliyor. Bilgisayarınızı batarya ile kullanın. Cihazınız kapalıyken fişini mutlaka çekin, aksi halde pilinizin ömrü kısalır.

Yatak veya koltukta kullanılan dizüstü bilgisayarları, yastık, battaniye gibi yumuşak zeminlere konulduğunda cihazınızın hava alması engellenir. Bunu yapmayın. Sıcak ortamlarda serinlesin diye kapağı açma yönteminin kârdan çok zarar getireceğini aklınızdan çıkarmayın.

Yazın da kışın da bilgisayarınızı arabada unutmayın. Sıcak, en basitinden cihazınızın yüzey rengi soldurur, ekranınız zarar görür. Soğukta kalmış cihazınızı sıcak ortama geçirdiğinizde hemen çalıştırmayın.

Hata ile karşılaştığınızda loptopunuzu ‘dövmeyin.’ Bu yöntemle tamir edilmiş bilgisayar henüz olmamıştır. Bir başka hayati tavsiye ise bilgisayarınızı yemek masasında kullanmayın. Olası bir sıı dökülmesi kazasında kurutma işlemini saç kurutma makinesi ile yapmayın. Çünkü saç kurutma makinesi saç kurutur. Loptoplarda kullanılırsa tuşları eritir, korozyana yol açar.